3D Yazıcıların Gündelik Hayatımıza Getirdiği Yenilikler

3D Yazıcı

Alışılmış olarak bizim şekil verdiğimiz ve yönlendirdiğimiz teknoloji 3D yazıcılar ile bu ezberi bozuyor ve artık bize, hayatımıza ve eşyalarımıza şekil vermeye başlıyor. 3D yazıcılar önemli çünkü sizin zamandan, mekandan ve diğer bireylerden bağımsız olarak istediğiniz ürünü istediğiniz anda ve istediğiniz nitelikte yazdırarak elde etmenizi sağlıyor. Tabii yapabildikleri bunlarla sınırlı değil. 3D yazıcıların getirdiği yenilikler neler?

Zaman Kavramını Unutun

3D yazıcılar ile gündüz, gece, istediğiniz saatte, mağaza açık ya da kapalı, yetişemedim edemedim derdi olmadan dilediğiniz saatte alışveriş yapabilecek, elde etmek istediğiniz ürünü oluşturabileceksiniz. Tek yapmanız gereken yerinizden hiç kıpırdamadan, bir yere gitmeden beğendiğiniz ürünün parasını ödeyip basmak olacak.

3D Yazıcı

3D Yazıcı

Mekan Kavramı

Yurtdışında bir üreticinin ürettiği ve beğenip satın almak istediğiniz ürünü kalkıp oraya gitmenize gerek kalmadan, bulunduğunuz yerden parasını satıcıya ödeyerek bulunduğunuz konumda yazıcınızdan basabileceksiniz. Bunun en büyük avantajı ise asgari alanda sağladığı avantajlar olacak. Askerlerine her gün uçaklarla mühimmat göndermek zorunda kalan ülkeler 3D yazıcılar sayesinde yiyecek ve silah üretimi yapmayı tercih etmeseler de askerlere lazım olan diğer eşya, araç ve gereçleri üretebilmektedirler.

3D Yazıcı

3D Yazıcı

3D Yazıcılar Güvenliği Tehdit Ediyor mu?

Her teknolojik üründe olduğu gibi 3D yazıcılar da faydası kadar zararı da olan ürünler. En büyük endişeler ise 3D yazıcıların güvenlik konusundaki açıklarıyla ilgili. Bu yazıcıları kullanarak silah dahi üretebilirsiniz. Amerika’da silahların güvenlik detektörleri tarafından algılanması zorunlu olduğundan 3D yazıcıyla üretilen silahların içine metal konulması gerekiyor ancak İngiltere’de halihazırda böyle bir yasa olmadığından detektörlerden kolaylıkla geçebilen silahlar üretilmesine izin veriliyor. Bunun kötüye kullanılabileceği ve hayatımızı tehdit etme olasılığı oldukça muhtemel.

3D Yazıcı

3D Yazıcı

Bugüne Kadar 3D Yazıcıyla Neler Yapıldı?

3D yazıcılar kullanılarak yapılan en mucizevi şey insan organı üretilebilmesiydi. 2013 yılında yazıcı kullanılarak hastanın kalça dokusundan alınan hücreler ve nano partiküllerle bir kulak üretildi. Günümüzde ise organ nakli ya da yüz nakli gibi durumlarda doku uyuşmazlığı gibi risklere karşı kişinin kendi derisinden bütün organların üretilebileceği müjdesi veriliyor.

Çok çeşitli alanlarda yenilikler sunan 3D yazıcılar geleceğin teknolojisini şekillendirecek en büyük şey olma yolunda hızla ilerliyor.