Google Play Store’da Kullanıcıları Tehdit Eden 2 Tehlikeli Yazılım

Andorid Tehlike

Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla pek çok yeni seçenek hayatımıza girmeye başladı. Uygulamayı geliştiricileri çok sayıda uyguluma ve oyun geliştirerek bunları uygulama mağazalarında yayınlıyor. Android işletim sisteminin uygulama mağazası olan Google Play Store binlerce uygulama ve oyuna ev sahipliği yapıyor.

İnsanların bilgilerini çalan, onlara zarar veren bazı kötü niyetli kişiler zararlı yazılımlar üreterek ve Google Play Store gibi mağazaları kullanarak milyonlarca insanı hedef alıyor. Ne kadar da mağazada Google Play Protect koruma sistemi olsa da kimi zaman bu tür zararlı yazılımlara rastlanıyor.

İşte Google Play Store’ da kullanıcıları tehdit eden yazılımlar;

BianLain

Geçtiğimiz yıl adınız çokça duyduğumuz BianLain uygulaması bildiğiniz üzere Google play Store tarafından mağazadan uzaklaştırılmıştı. Şimdi ise yeni gelişmiş haliyle tekrar ortaya çıktı. Bu kötü amaçlı yazılım kişilerin banka hesaplarını ele geçirmek için kullanılıyor. Uygulamanın telefona yüklenmesi ile beraber kullanıcıdan bazı izinler istiyor. Kullanıcı bu izinleri verdikten sonra telefonda bulunan her şeye erişim sağlıyor ve kullanıcının bütün önemli bilgilerini çalıyor.

Samsung görünümlü sahte bir uygulama

Google Play Store da rastlanan bir diğer tehlikeli yazılım ise samsung tarafından geliştirilmiş gibi gösterilen sahte bir uygulama. Kendisini “Samsung için güncellemeler” adı altında kullanıcılara sunuyor. Daha sonra kullanıcılara reklam gösteriyor ve kullanıcıların bu reklama tıklamalarını istiyor. Reklama tıklayan kullanıcılardan güncelleme yapabilmesi için para talep ediyor. Yıllık 34.99 dolar talep eden bu uygulama ödemenin Google hesabından değil de kişisel kredi kartı hesabından yapılmasını istiyor.

Son dönemlerde Google Play Store mağazasında ortaya çıkan bu zararlı yazılımlar kullanıcıları gerçekten zor durumda bırakıyor. Bu zararlı uygulamaların hemen hepsi kullanıcıların kişisel bilgilerini hedef alıyor. Ne kadarda Google bu zararlı yazılımları bulup silse de yine de dikkat etmekte fayda var.