Güvenlik Önlemi: Kablosuz Modem Güvenliği Nasıl Sağlanır?

wifi-guvenlik

Kablosuz modemler ile belli bir mesafede cihazlarımız internete bağlanabiliyorlar, bu büyük bir nimet ancak istenmeyen yabancı kimselerin çeşitli Android programlar kullanarak kablosuz şifrenizi kırmaları Birkaç saniye sürebilir. Böyle bir durumda modeminize haberiniz olmadan bağlanabilirler ve internetinizi kullanabilirler. Kötü niyetli kimselerin kablosuz modem güvenliği ihlali yaparak internetinize sızması sizin için büyük güvenlik riskleri oluştur. Çünkü bu kimselerin internette ne gibi faaliyetlerde bulunacağını kontrol edemezsiniz. Her türlü dolandırıcılık saldırganlık bu tip açık ağlar üzerinden kolaylıkla yapılabileceği için bu durum son derece tehlike arz ediyor, kablosuz modem güvenliği sağlanabilmesi için bu makalemizde birkaç basit adım göstererek istemediğiniz kimselerin modeminizi kullanmalarını engellemek çok kolay olacak.

modem-arayuzu

Öncelikle modeminizin ara yüzüne giriş yapılır

Bazı modemler 192.168.2.1 bazı modemler ise 192.168.1.1 numaraları tarayıcıya girilerek Modem ara yüzüne erişmenize izin verir. Modem ara yüzüne girdikten sonra modem ara yüzünde sekmesini tıklayın. Daha sonra WLAN sekmesine tıklamanız gerekiyor. Bu menüde aşağı yukarı bütün modemlerde aynı olan çeşitli sekmeler var. Örneğin her modemde erişim Kontrol listesi adı altında bir sekme olması gerekiyor. Erişim kontrol listesine ulaştığınızda modeminiz kablosuz ağa açık iken bu menü aktif olacaktır, bu menüden resimde gördüğünüz gibi SSID seç ve MOD ve MAC adresi seçeneklerini göreceksiniz.

İzin ver Modunu Açın

Bu menüde mod seçenekleri içinde “izin ver” modunu açın. Modeminize kablosuz olarak bağlanmasına izin verdiğiniz kimselerin bilgisayar veya telefonlarında MAC adresleri bulunmaktadır. Kablosuz olarak bağlanan her cihazın mutlaka bir MAC adresi vardır. Siz, bu MAC adreslerine izin vereceksiniz. Diğer herkes şifreyi bilse dahi bağlanamaz. MAC adresleri rakam ve harflerden oluşur. 6 adet çift haneli olarak her cihazda vardır. MAC Adresi hanesine telefonun veya laptopun MAC adresini girdiğinizde, sadece sizin girdiğiniz numaralı cihaz internete bağlanabilecek, diğerleri ise bağlanamayacaktır.

android-mac

Android Cihazın MAC Adresini Tespit Etmek

Android cihazın ayarlar menüsüne giriniz, menünün en altında ” Telefon Hakkında ” sekmesine tıklayın. Gelen pencerede durum sekmesine tıklayın. Burada telefon numarası MAC adresi gibi bilgiler vardır. Durum sekmesine tıkladığınızda Kablosuz MAC adresi adı altında 6 adet ikili harf ve rakam kombinasyonu göreceksiniz. Örneğin bir MAC adresi; 80;S3;4R;5T; 62;7Y gibi bir dizilim olabilir. Bu karakterleri modeminizin MAC adresi alanına girdiğinizde bu kişinin cihazına yol vermiş oluyorsunuz.

Android Şifre Kırıcı Programlar

Wi-Fi hattını gözetleyen android yazılımlar çok çeşitlidir ve her geçen gün bu programların sayısı artmaktadır. Bu konuyu bilmeyen her hangi bir kimse, programı telefona indirdiğinde, Wi-Fi kablosuz şifreniz ne kadar zor olursa olsun, kırabilirler. Sonra da modeminize bağlanıp internetinizi sizin adınıza sömürebilirler. Olacaklardan da siz sorumlu olacağınız için, böyle bir önlemi mutlaka almanızı öneriyoruz. Hem basit hem de yüzde 100 güvenli bir yöntem olan MAC Adresi izin ver listesi oluşturma yolunu kullanın. Modem ara yüzü şifresini fabrikadan geldiği hali ile değil, şifre atayarak değiştirin. Modem ara yüzü şifresini kırmak imkansızdır. Ama modemin fabrika çıkışı şifreleri pass, ttnet gibi basit ve kolay tahmin edilecek şifrelerdir.

Son Olarak Kullanıcı Kısıtlayın

WLAN menüsüne girerek, temel ayarlara gidin. Güvenlik sekmesine girip, WPA şifresi oluşturun. Şifreleme algoritmasını TKIP +AES yapın. Daha sonra bu menüden WPS moduna girerek WPS modunu kapatın. Android şifre kırıcı programlar, WPS kanalı ile modeminize kolayca sızabilirler.

SSID Ayarları

Modeminizin WLAN menüsünde SSID ayarları sekmesine gelin ve maksimum kullanıcı sayısını belirleyin. İzin vereceğiniz cihazlar kaç tane ise o kadar yazın.